W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zainaugurowano tegoroczne CYBERSEC FORUM/EXPO 2022, które w tym roku poświęcone jest cyberbezpieczeństwu Europy. Gospodarzem tego wydarzenia jest województwo śląskie. To jedno z najważniejszych tego typu przedsięwzięć w Europie, które skupia ekspertów z całego świata, a dla międzynarodowej społeczności jest platformą do podejmowania wspólnych działań i inicjatyw na rzecz zapewnienia wspólnego bezpieczeństwa.
Jako Śląski Fundusz Rozwoju uczestniczymy w tym wydarzeniu. W pierwszym dniu Forum mieliśmy możliwość wysłuchania ciekawych dyskusji podczas paneli dotyczących cyberbezpieczeństwa naszego kraju. Z prowadzonych dyskusji wynika m.in., że Polska ma predyspozycje, aby w przyszłości dołączyć do grona światowych cyberpotęg. Poznaliśmy dotychczasowe doświadczenia wielu samorządów i plany na przyszłość dotyczące tzw. cyberodpornych miast, szczególnie na terenie śląskiej metropolii.
Przewodnim hasłem tegorocznego wydarzenia jest “United in Cyberpower”. W jego myśl przeprowadzono panel dyskusyjny, w którym udział wzięli polscy parlamentarzyści. Mimo różnic programowych, w przypadku cyberbezpieczeństwa Polski widać jednomyślność, zjednoczenie oraz pracę ponad politycznymi podziałami.
W drugim dniu tegorocznego CyberSec Forum / Expo wzięliśmy udział w kolejnych ciekawych panelach tego wydarzenia. Jednym z nich była prezentacja dotycząca zamówień publicznych przeprowadzanych przez największe organizacje międzynarodowe. W panelu dyskusyjnym dotyczącym współpracy podejmowanej przez polskie firmy i korporacje przedstawiono przykłady realizowania wspólnych inicjatyw w zakresie poprawy cyberbezpieczeństwa przez podmioty wobec siebie konkurencyjne.
Na zakończenie Forum odbyła się dyskusja dotycząca aktywności zawodowej kobiet w cybersektorze. Przedstawiono założenia projektu edukacyjnego, w którym aż 80% dostępnych miejsc zostanie przeznaczonych na przeszkolenie przebywających w Polsce uchodźczyń z Ukrainy.